Aylık Kültürel Aile Dergisi

Evim-Ailem: ÖZGÜVENLİ ÇOCUK YETİŞTİRME REHBERİ

Hatice Kübra Tongar / Ocak Şubat Mart 2015

Özgüven, insan fıtratı için temel ve çok önemli bir duygusal gerekliliktir. Kendimize biçtiğimiz “öz değerimiz” oranında özümüze “güvenimiz” vardır. Yani özgüvenimiz, bir anlamda kendimizi ne kadar değerli bulduğumuzun, ne kadar değer verdiğimizin bir göstergesidir. Konu çocuklar olunca, çocuğumuzun kendine biçtiği değer ebeveynlerinin ona hissettirdiği oranda olacaktır.

Annelik Okulu

ÖZGÜVENLİ ÇOCUK NASIL YETİŞTİRİLİR?

Evdeki herkesin birbirine güvendiği bir ortam oluşturun

Güvenli bir ortamda yetişen çocuk, duygu ve düşüncesini, sevgisini, başarı ya da başarısızlığını, hayal kırıklıklarını aile fertleriyle rahatça paylaşabilir. Bu onun özgüveninin gelişmesini sağlar.

Onunla ilgili duygularınızda açık olun

Sevginizin onun başarı ya da başarısızlığına bağlı olmadığını, varlığının sizin için ne derece önemli olduğunu ve ne olursa olsun onu daima seveceğinizi ona hissettirin.

Çocuğunuzun gerçek kapasitesinin farkında olun

Zayıf yanlarını görmezlikten gelmeyin; dürüst olun.  Ancak onları eleştirirken tüm kişiliğine yaymayın. Çocuk kendindeki eksiklik ve kusurların farkında olmalı, kabullenmelidir. Bunun yanı sıra güçlü olduğu yönleriyle de mutluluk duyabilmelidir.

Davranışlarınızla ona model olun

Onda görmek istemediğiniz davranışları ona ya da başkalarına karşı göstermeyin. Çocuklar size ya da diğerlerine sizin ona davrandığınız gibi davranacaktır. Ona şiddet kullandığınızda, şiddetin normal olduğu mesajını verirsiniz.

Çocuğunuzun yanlışlarını, onu suçlamadan ve onun tüm kişiliğini eleştirmeden tartışın

Yaptığı yanlışları, ona saldırıp eleştirmeden konuştuğunuzda bunu anlamak ve düzeltmek için çaba sarf eder. Onun tüm kişiliğine değil yaptığı hataya hitap ederek konuşun.

Ondan beklentileriniz yaşına ve seviyesine uygun olsun

Her çocuğun farklı bir kapasite ve seviyesi vardır. Çocuğunuzun neyi yapıp neyi yapamayacağının farkında olun. Başka çocukların başarabildiği şeyleri o da başarmak zorunda değildir. Bir şeyi yapamayacağını bildiğiniz halde bunu ondan bekleyip sonunda hayal kırıklığı yaratmayın. Ulaşabileceği hedefler amaçlayıp başarılı olmalarını sağlayın.

Özgüvenli olmak kibirli, kendini beğenmiş olmak değildir

Kendine güven duymak kendini beğenmiş ya da kibirli davranmak demek değildir. Özgüvenli davranış; kabul görmüş olmanın verdiği kendini rahat, iyi ve güvenli hissetme durumudur. En küçük başarısında şımaran, kibirli davranışlar gösteren çocuğun aslında kendine olan güveni ya yok ya da çok düşük demektir. Böyle bir durumda çocuğunuzun özgüven sorunu olduğunu fark edip hemen önlem alın.

Onun her şeyine değer verdiğinizi ve takdir ettiğinizi belirtin

Sadece çok özel yetenek ya da başarısında değil, küçük bile olsa yaptığı güzel ve doğru davranışları için onu taltif edin ve bunun ne kadar önemli olduğunu belirtin.

 

 

Hayatın Ritmi

YENİ YIL HEDEFLERİNİZ ÇÖPE GİTMESİN

Her yeni zaman dilimi içimizde uyuyan kararları hayata geçirmek için bir fırsattır aslında. Zira insan psikolojisi yeni dönemleri milat saymaya meyyal bir yapıdadır. Bu yüzden pek çoğumuzun pazartesi başlayan diyetleri, ayın ilk günü başlanması murat edilen hedefleri vardır. Bu bağlamda yeni yıl da, yeni kararları hayata geçirmek için önemli bir eşiktir.

Lakin gelin görün ki, yeni yıl öncesi alınan pek çok karar daha ocak ayının sonu gelmeden çöpe atılmıştır bile… Peki, kararlarını uygulayabilen insanların sırları nelerdir?

Plan nasıl yapılır?

-  Hedeflerine büyük bir kararlılıkla yürüyen insanlar, doğru planlar yapan insanlardır. Çünkü problem hedef koyamamak değil, hedefe yürüyecek yolları doğru tespit edememektir.

-  Yeni yılın ilk gününde elinize bir ajanda alın ve bir yıl içinde hayata geçirmek istediğiniz herhangi bir hedef belirleyin. Bu hedefin ulaşılabilir ve kalbinizi çarptıran bir hedef olması önemlidir.

-  Sonraki adım hedefe giden yolu somut adımlarla netleştirmektir. Örneğin hedefiniz bu yıl iyi bir kitap okuru olmaksa, bu hedefinizi somut maddelerle kaleme alın. “Bir yılda 24 kitap okuyacağım, bu kitapların isimleri şunlar, ayda iki kitap okumam gerekiyor, bunun için günde 25 sayfa kitap okuyacağım” gibi somut adımlarla hedefe giden yolu belirleyin.

-  Ajandanıza günlük işlerinizi yazmayı âdet haline getirin. Çünkü zihin yazarak gördüğü hedeflere daha kolay ulaşır.

-  Bu maddelerin arasına hedefinizin günlük çalışmasını da ekleyin ve her gün gerçekleştirdiğiniz maddenin üzerini kalemle çizin. Bu uygulama uzun süreli hedeflerde motivenizin kırılmasına engel olacaktır.

-  Eğer bir sebeple günlük planınızın gerisinde kaldıysanız, hafta sonu gibi daha müsait olduğunuz zamanlarda onu telafi edin.

-  Her ay, o ayın hedefine ulaştığınızı fark edin ve kendinizi ödüllendirin.

-  Bütün bu süreçte de doğru hedef belirleyecek istidat ve bu hedefe giden yolu yürümeyi sağlayacak irade ve istikrar için Allah’a dua edin.

 

Anne-Baba Duası

Mehmet Paksu

"Ey keremi bol Rabbimiz! Bize gözümüzün, gönlümüzün süruru olan temiz eşler ve nesiller ihsan eyle, bizi takva sahiplerine önder eyle!" (Furkan, 25:74)

"Ya Rabbi! Beni de, neslimi de namazı devamlı olarak ve gereğince kılan kullarından eyle! Duamı, lütfen kabul buyur ya Rabbi!" (İbrahim, 14:40)

"Ey Rabbim! Rahmetinle bana tertemiz bir nesil ihsan eyle; zira Sen, her yakarışı çok iyi duyarsın." (Âl-i İmran, 3:38)

 

Sağlık

BU BEDENİ DETOKSLAMALI MI, YOKSA DETOKSLAMAMALI MI?

Detoks nedir?

İnsan bedeni sürekli olarak toksinler biriktirir. Bu birikimin olumsuz etkileri de zaman içinde psikolojik veya fizyolojik sorunlar olarak ortaya çıkar. Bu nedenle, bedenimizin de temizlenmeye, daha doğrusu yenilenmeye ihtiyacı vardır. Detoks, bunu yapabilmemizi sağlayan bir sistemdir. Bu sistemin uygulanmasıyla sindirim sisteminin oluşturduğu toksin maddeler vücuttan atılır ve bir tür arınma başlar.

Kimler detoks yapmalı?

- Sabah uyandığında ya da gün içinde bitkinlik ve yorgunluk hissedenler.

- Çeşitli mide rahatsızlıkları olanlar.

- Dilinde ya da ağzının içinde yaralar çıkanlar.

- Fazlaca kötü kokulu terleyenler.

- Vücudu ödem tutanlar.

- Tırnakları incelen, kırılan ve üzerlerinde beyaz lekeler çıkanlar.

- Saçları kuruyan, kırılan ve dökülenler.

Detoks nasıl uygulanır?

Uzmanlar, üç günlük bir detoks programını toksinlerden arınmak için yeterli buluyorlar. Detoks boyunca bedenin tüm zararlılara kapatılıp yeniden düzenlenmesinde en önemli kısım beslenmeyle ilgili olan kısımdır. Öte yandan kişinin kendini rahatlatabilecek yöntemleri öğrenebilmesi, stresten uzak kalmaya çalışması, insan ilişkilerine dikkat etmesi, egzersiz yapması da son derece gereklidir.

Detoksun olmazsa olmazları

- Bol sıvı tüketin (günde 10-15 bardak su).

- Uyanır uyanmaz bir ya da iki bardak ılık su için.

- Günde üç kez ortalama 35 dakikalık yürüyüşlere çıkın (özellikle öğünlerden sonra).

- Hayvansal kaynaklı proteinlerden (et, süt, yumurta, peynir) uzak durun.

- Sebze, meyve ve tahıl tüketin.

- Sık ve küçük öğünler halinde yiyin.

- Kahvaltınızı mutlaka yapın.

- Öğle ve ikindi yemeğiniz son derece hafif olmalı.

- Akşam yemeğinizin porsiyonunu yarıya indirin.

 

MİDEYİ RAHATLATAN DETOKS İÇECEĞİ TARİFİ

Malzemeler

3 bardak su

1 limon suyu

Taze zencefil

1 adet salatalık

4 yemek kaşığı taze nane

1 avuç buz

Yapılışı:

Tüm malzemeleri karıştırıcıya atın ve yumuşak bir kıvama gelene kadar karıştırın. Afiyet olsun 


Okunma Sayısı : 2325

Etiketler:

özgüven - çocuk eğitimi - aile - sağlık - detoks
130 . Sayı
2015 Ocak Şubat Mart / 130. Sayı
ARŞİV
Ana Menu
Ana Sayfa
Yazarlar
Arşiv
Arşiv
Kurumsal
Hakkımızda
İletişim
İletişim
Adres: Sanayi Caddesi, Bilge Sokak No: 2
Yenibosna / Bahçelievler / İstanbul
Tel: +90 212 551 32 25 - Faks: +90 212 551 26 59
Moral Dünyası Dergisi
© 2014 Moral Dünyası, tüm hakları saklıdır.